Bývanie

(Ro)zlož si priestor

27. septembra 2014

(Ro)zloz si priestor
Architektonická hra (Ro)zlož si priestor zoznamuje deti s architektúrou, rozvíja ich tvorivosť a vnímanie priestoru. So stavebnicami Židovského múzea v Berlíne a Kostola svetla v Osake sa môžete prísť s deťmi zahrať do priestorov košických Kasární/Kulturparku. O architektonickej hre (Ro)zlož si priestor sme sa porozprávali s jednou z jej autoriek Lenkou Kormaníkovou (vpravo).

1. Čo sa skrýva pod názvom projektu (Ro)zlož si priestor?

(Ro)zlož si priestor je architektonická hra, ktorú sme vytvorili spolu s mojou bývalou spolužiačkou z Fakulty umení Technickej univerzity v Košiciach Ľubou Koľovou na umeleckom pobyte v holandskom Rotterdame v rámci projektu organizácie Creative Industry.

2. Pre koho je hra určená?

Hra je určená pre deti 2. stupňa základných škôl. Naším cieľom je, aby sa deti už v ranom veku stretli s architektúrou, zoznámili sa s významnými stavbami i osobnosťami architektúry a začali chápať priestor z inej perspektívy. Boli sme prekvapené, že deti vôbec nevedia, čo vlastne architekti robia… Preto sa im snažíme toto povolanie predstaviť a priblížiť.

3. Mohla by si hru bližšie popísať?

Prenesene by som ju opísala ako 3D puzzle. Skladá sa z rôznych priestorových útvarov, ktoré do seba zapadajú a po zložení vytvoria významnú budovu slávneho architekta. Pomôckou pri skladaní stavebnice sú otázky a odpovede o architektúre umiestnené priamo na jednotlivých útvaroch. Útvar s otázkou teda zapadne do útvaru so správnou odpoveďou.

4. O aké modely stavieb konkrétne ide?

V tejto fáze máme vytvorené dve stavebnice, a to Židovské múzeum v Berlíne od Daniela Libeskinda a Kostol svetla v Osake od Tadaa Anda. Postupne však plánujeme hru rozšíriť o ďalších šesť budov, najbližšie vytvoríme budovu Slovenského rozhlasu v Bratislave.

5. Ako dlho ste hru vytvárali?

Myšlienka vznikla minulú jeseň pred spomínaným pobytom v Rotterdame. Následne sa nám na jar podarilo získať na túto hru financovanie vďaka ministerstvu kultúry a organizácii K13. V priebehu leta sme vyrobili prvé dva modely z kartónu a momentálne prebiehajú workshopy, na ktorých si ich deti skúšajú postaviť. Na základe ich reakcií a pripomienok budeme hru vylepšovať a vo finálnej podobe ju dáme vyrobiť z trvácnych materiálov.

6. Stavebnice ste vyrábali samy?

Vyrábali sme ich s pomocou rodiny a bývalých spolužiakov z architektúry. Jednotlivé útvary sme ručne vyrezávali z kartónu a následne maľovali. Bolo to dosť vyčerpávajúce, poriadne nás z toho boleli ruky… Počas týchto sedení sme to však nestihli spraviť, takže sme to museli ešte dorábať po večeroch po práci. Keďže robím v Prahe, musela som vymyslieť, ako útvary bez poškodenia poslať do Košíc čo najrýchlejšie a najlacnejšie. Nakoniec som ich poslala vlakom s pomocou ochotného vlakového sprievodcu…

7. Čo bude s hrou ďalej?

Plánujeme ju umiestniť do verejného priestoru a na školy, aby bola voľne prístupná všetkým deťom, ktoré sa s ňou budú chcieť zahrať. Aktuálne informácie o najbližších workshopoch či vystavení hry nájdete na našom facebooku.

(Ro)zloz si priestor
Stavebnice hry (Ro)zlož si priestor znázorňujú Židovské múzeum v Berlíne od Daniela Libeskinda (vľavo) a Kostol svetla v Osake od Tadaa Anda (vpravo).

(Ro)zloz si priestor (Ro)zloz si priestor
V košických Kasárňach/Kulturparku sa konal workshop, na ktorom si deti skúšali stavebnice hry (Ro)zlož si priestor postaviť.

foto: Ivana Smrčová, modely hry: Lenka Kormaníková, Ľuba Koľová

You Might Also Like