Bývanie

Prírodné dekorácie do bytu | DIY

21. júla 2018

Prírodné dekorácie do bytu DIY

V tomto článku nájdete dva návody, ako si vyrobiť prírodné dekorácie do bytu – kameň obrastený machom a drevenú sochu. Ja som si tieto prírodné dekorácie umiestnila na parapet v obývačke, kde pekne zapadli do spoločnosti izbových rastlín.

Už sa vám niekedy stalo, že ste si vyrobili nejakú vec len kvôli radosti z tvorenia a nemali ste pre ňu žiadne využitie? Mne sa to stalo mnohokrát :) Nechápte ma zle, tvoriť pre radosť je super! Ale omnoho lepšie je, ak si naše dielka nájdu miesto v našich životoch, tešíme sa z nich každý deň a dobre nám slúžia.

Prírodné dekorácie do bytu DIYNávody v dnešnom článku nie sú vôbec komplikované, zdĺhavé ani náročné po remeselnej stránke. Sú to vlastne len také nápady, ako si môžeme z vecí, ktoré máme doma (alebo v záhrade), vytvoriť unikátne dekorácie.

Neviem, ako vy, ale ja mám najradšej dekorácie, ktoré majú príbeh a niečo pre mňa znamenajú. Je síce lákavé vybrať sa do obchodu, nakúpiť hŕbu pekných vecí a zo dňa na deň si do bodky zariadiť bývanie. Ale nemyslíte, že tomu niečo chýba? (Teda okrem rozpočtu, ha! :D )

Podľa mňa tomu chýba príbeh a duša. Náš domov je mozaika okamihov, spomienok a ľudí zhmotnených do niečoho, možno aj tak nenápadného, ako napríklad sviečka, hrnček či obrázok. Pri pohľade na tú konkrétnu vec sa nám hneď vybaví množstvo asociácií – kto nám vec daroval, odkiaľ sme si ju priniesli, ako sme si ju vyrobili či pretvorili…

Prírodné dekorácie do bytu DIYTáto dekorácia vyrobená z kameňa a machu je presne z tejto kategórie. Jej základ tvorí kameň, ktorý získal nádherný tvar a štruktúru pôsobením mora. Ozdobený je machom z mojej záhradky, pričom tieto dva prvky spolu tvoria prekvapivý, no zároveň harmonický celok.

Kameň obrastený machom

Potrebujeme:

 • kameň
 • nôž
 • mach
 • nožnice

Prírodné dekorácie do bytu DIYPostup:

Krok 1: Vyberieme si vhodný kameň – ideálne niečo zaujímavé a s priehlbinkou vo vnútri, aby na ňom mach pekne držal.

Krok 2: Mach nožom podoberieme a odstránime z podkladu. Veľkosť a tvar machu by mal pasovať do priehlbinky v kameni.

Krok 3: Mach voľne položíme na kameň a podľa potreby ešte dotvarujeme nožnicami. Raz za týždeň postriekame rozprašovačom.

Pôvodne som si myslela, že mach dlho nevydrží a že ho budem musieť vymieňať za nový. Na moje prekvapenie je však mach po troch mesiacoch takmer rovnako pekný ako v deň, keď som si ho “ukradla” zo záhrady. Pravidelne ho polievam rozprašovačom a dnes je dokonca už aj trochu prichytený o kameň a lepšie drží na svojom mieste.

Prírodné dekorácie do bytu DIYDrevená socha

Potrebujeme:

 • podstavec
 • plát dreva
 • lepiaca pištoľ
 • starý časopis

Prírodné dekorácie do bytu DIYPostup:

Krok 1: Pripravíme si vhodný podstavec (ja som použila kamenný svietnik na čajovú sviečku, ktorý som mala doma).

Krok 2: Na podstavec nanesieme lepidlo z pištole, položíme naň drevo a pridržíme, kým lepidlo nevytvrdne.

Zvažovala som, že časť dreva prestriekam zlatou farbou, no potom som si uvedomila, že by to bolo zbytočné. Socha je krásna vďaka svojmu prírodnému charakteru a podľa mňa jej žiadne zdobenie nechýba.

Čo poviete na tieto nápady, ako si vyrobiť prírodné dekorácie do bytu? Ja sa z nich veľmi teším, pretože som využila veci, ktoré som už doma mala a dala som im nový zmysel. Mám pocit, že vďaka týmto dvom jednoduchým dekoráciám je náš domov o čosi krajší, zaujímavejší, osobitejší… a jednoducho náš :)

Prírodné dekorácie do bytu DIY

You Might Also Like

 • Lenka 23. júla 2018 at 23:31

  Veľmi pekné dekorácie, relatívne nenáročné na zhotovenie…, už len zohnať ten plát dreva :) Tiež ma v poslednom čase zaujali dekorácie z machu, konkrétne machové obrazy. nateraz mi však musí stačiť mach v mojej malej záhradke vo fľaši.

  • Truly, Emily 24. júla 2018 at 0:19

   Ďakujem! Ten plát dreva som dostala, takže ti veľmi neviem poradiť, kde by sa dal zohnať… :( Obrazy z machu sa páčia aj mne, rozmýšľala som, že si jeden skúsim vyrobiť, tak uvidíme, či sa to podarí :D