Štýl

Polymérová hmota – základy

25. októbra 2014

Polymerova hmota
Aj vás očarili úchvatné výtvory z polymérovej hmoty? Tento materiál ponúka nekonečne veľa možností pre tvorbu, avšak začiatočník sa môže v tejto oblasti spočiatku cítiť stratený.

Neviete, kde vlastne začať a čo všetko si nakúpiť? Existuje množstvo nástrojov určených na prácu s polymérovou hmotou. Najjednoduchšie (a najekonomickejšie) je však zaobstarať si vždy len to, čo potrebujete práve teraz. Nájdite si teda na internete nejaký návod určený pre začiatočníkov a nakúpte si len to, čo potrebujete na jeho zrealizovanie. Od jednoduchých projektov sa môžete postupne prepracovať k zložitejším, čo vám sprístupní nespočetne veľa možností na využitie polymérovej hmoty – od vlastnoručne vyrobených korálok, cez bytové doplnky až po rozkošné miniatúry a postavičky.

Polymérová hmota

Existuje viacero značiek polymérovej hmoty – Fimo, Cernit, Premo, Sculpey či Kato. Rôzne značky sa od seba odlišujú paletou farieb, ich sýtosťou, rôznymi efektmi hmoty či stupňom tvrdosti (počas spracovania i po zapečení). Rôzne farby (i značky) môžete medzi sebou navzájom miešať a vytvoriť tak zaujímavé farebné kombinácie a vzory, nové farby či odtiene. Miešanie rôznych farieb polymérových hmôt funguje na tých istých princípoch ako miešanie klasických farieb.

Uskladnenie

Neotvorené balenie polymérovej hmoty nemusíte nijak špeciálne uskladňovať. Nemôže byť však v blízkosti zdroja tepla a nachádzať sa na slnku. Po otvorení treba hmotu zabaliť do plastového obalu alebo ju uskladniť v kovovej, sklenenej či plastovej nádobe. Ak potrebujete uskladniť hmoty viacerých farieb v jednej nádobe, zabaľte ich do papiera na pečenie (aby sa od seba nezafarbili). Niekedy však môže plast reagovať s polymérovou hmotou, preto by ste si mali najprv urobiť test s malým množstvom hmoty. Ak v priebehu 1-2 dní s plastom nezreaguje, môžete v nádobe hmotu uskladniť.

Ak je hmota nesprávne (alebo príliš dlho) uskladnená, môže sa stať, že stvrdne, bude sa drobiť a ťažko spracovávať. Takúto hmotu nemusíte vyhadzovať, dá sa napraviť použitím zmäkčovača alebo tekutej polymérovej hmoty. Naopak, ak je hmota príliš mäkká, môžete ju vložiť medzi listy bieleho papiera, ktorý prebytočný olej vsiakne.

Spracovanie

Polymérová hmota musí byť pred použitím spracovaná, vďaka čomu zmäkne, získa elasticitu, poddajnosť a vyššiu pevnosť po zapečení. Spracovanie si uľahčíme tak, že si hmotu najprv zahrejeme – môžeme si ju napríklad vložiť do vrecka, alebo si na ňu na pár minút sadnúť. Následne hmotu v rukách miesime a rolujeme medzi dlaňami. Rolku preložíme na polovicu, môžeme zatočiť a znova rolujeme. Tieto kroky opakujeme až kým nie je hmota spracovaná.

Najmä pri práci so svetlými hmotami dbáme na čistotu rúk, pracovnej plochy a nástrojov. Na svetlých hmotách totiž jasne vidieť prach, špinu a taktiež sa ľahko zafarbia od iných polymérových hmôt. Preto vždy radšej začnite pracovať najprv so svetlou hmotou a až potom s tmavou. Nemajte oblečený sveter, ktorý púšťa vlákna a dávajte si pozor aj na prievan, ktorý by do hmoty mohol nafúkať nečistoty. Nedokončený projekt vždy radšej prikryte nejakou nádobou alebo škatuľou.

Pracovná plocha

V žiadnom prípade s polymérovou hmotou nepracujte na kuchynskej linke, pretože hmota nesmie prísť do kontaktu s jedlom. Taktiež nepracujte na povrchoch, na ktorých vám záleží – polymérová hmota by ich mohla zamastiť a zafarbiť. Ideálne je pracovať na hladkom povrchu ako sklo či keramická dlaždica. Môžete však pracovať aj na papieri na pečenie, pokiaľ si ho prilepíte o stôl, aby sa nehýbal (po vypracovaní hmotu navyše nemusíte prekladať, môžete ju dať do rúry zapiecť priamo na papieri).

Dôležité je, aby bol pracovný povrch predovšetkým nesavý a hladký, aby sa na hmotu neotláčal. K tomu by došlo najmä pri vaľkaní hmoty – valčeky určené špeciálne na prácu s polymérovou hmotou predávajú v obchodoch, no dočasne vám dobre poslúži i sklenený pohár či fľaša. Rôzne nástroje je možné nahradiť predmetmi z domácnosti, napríklad nože, špáradlá (na robenie dierok do korálok) či vykrajovače na pečenie. Platí však, že tieto pomôcky by už nemali prísť do kontaktu s jedlom.

Zapekanie

Polymérová hmota sa po vymodelovaní vytvrdzuje v rúre pri nízkej teplote. Presnú teplotu a čas zapekania vždy nájdete na obale konkrétnej polymérovej hmoty. Ak ste pri modelovaní skombinovali viacero značiek, výrobok zapekajte pri najnižšej uvedenej teplote. Je dôležité, aby mala rúra presné nastavenie teploty, aby sa polymérová hmota nespálila. Tiež by ste ju nemali umiestňovať do blízkosti stien alebo dvierok rúry, pretože v týchto častiach sa teplota odlišuje od nastavenej teploty – ideálne miesto na zapekanie je stred rúry.

foto: Stéphanie Kilgast

You Might Also Like