Bývanie

Plánovanie premeny

11. marca 2015

Planovanie premeny
Máte pocit, že váš domov vôbec neodzrkadľuje váš osobitý štýl a vkus? Predtým, než sa pustíte do jeho premeny, je dobré sa zamyslieť nad niekoľkými vecami. Dôkladná príprava je veľmi dôležitá, pretože nám pomôže konkretizovať naše predstavy, nerobiť unáhlené rozhodnutia a nemíňať peniaze na niečo, čo sa nám v skutočnosti nepáči, alebo nezapadá do nášho vysnívaného konceptu. Tu je teda niekoľko podnetov na zamyslenie:

1. Existujúce prvky. Zosumarizujte si, aké už existujúce prvky v miestnosti je potrebné brať do úvahy. Možno musíte/chcete pracovať s pôvodným nábytkom, farbou stien či starou podlahou…

2. Funkčnosť. Pouvažujte nad tým, kto a akým spôsobom bude miestnosť využívať, keďže popri estetickej je rovnako dôležitá aj praktická funkcia miestnosti.

3. Inšpirácia. Netušíte, kde vôbec začať? Prelistujte si časopisy, katalógy, knižky, alebo si prezerajte obrázky na internete. Všetko, čo vás zaujme (farebne, štýlovo, atmosférou, vzorom, textúrou…), si nejakým spôsobom uschovajte (či už v počítači, na Pintereste alebo vo vytlačenej podobe). Neobmedzujte sa len na fotografie interiérov – možno vás napríklad zaujmú farby v kytici kvetov či kombinácia rôznych vzorov v outfite.

4. Koncept. Pozorne si preštudujte fotografie, ktoré vás zaujali a pouvažujte, čo konkrétne sa vám na nich páči. Vydedukujte z nich spoločné znaky a stanovte si štýl, farebnú paletu či pocit, ktorý by mala miestnosť vyžarovať.

5. Zariaďovanie. Po tom, čo si stanovíte celkový koncept, môžete začať v tomto duchu zháňať dekorácie a doplnky. Najprv sa rozhliadnite doma – premiestnite veci z jednej miestnosti do druhej, prerobte nezaujímavé a staré predmety, vymyslite veciam nový účel (stoličku môžete premeniť na nočný stolík, z korkových podložiek pod hrnce vytvoriť zaujímavú nástenku, šálku premeniť na kvetináč…). Po tom, čo „nakúpite“ doma, môžete vyraziť konečne do obchodu a nakúpiť v súlade so stanoveným konceptom a samozrejme rozpočtom :)

Foto: My Domaine

You Might Also Like