Štýl

Nohavice prerobené na šortky

17. júla 2014

Nohavice prerobene na sortky
Máte doma nohavice, ktoré sú v spodnej časti zničené, alebo majú škvrnu, ktorú neviete vyprať? Nemusíte ich hneď vyhadzovať, radšej ich premeňte na šortky! Nie je to vôbec nič zložité, s prehľadom to zvládnete aj bez pomoci krajčírky. Ak doma nemáte šijací stroj, šortky môžete podohnúť aj ručne. Prípadne ak si skracujete džínsy, môžete nechať konce rozstrapkané.

Potrebujeme:

  • nohavice
  • krieda na látku
  • krajčírsky meter
  • špendlíky
  • nožnice
  • žehlička
  • šijací stroj

Postup:

Nohavice prerobene na sortky1. Nohavice si oblečieme a označíme si dĺžku, na ktorú ich chceme skrátiť. Značku urobíme len na jednej nohe – na stehne z vonkajšej strany.

Nohavice prerobene na sortky2. Nohavice si vyzlečieme a následne odmeriame vzdialenosť značky od horného okraja nohavíc.

Nohavice prerobene na sortky3. Aj na druhej strane nohavíc urobíme značku v tej istej vzdialenosti od horného okraja. Nohavice zložíme na polovicu a skontrolujeme, či sú značky na tom istom mieste.

Nohavice prerobene na sortky4. Následne urobíme čiaru od vonkajšej strany stehna smerom dovnútra. Táto čiara by mala ísť šikmo – šortky by mali byť na vonkajšej strane o čosi kratšie, ako na vnútornej. Zmeriame si vzdialenosť čiary od rozkroku a v rovnakej vzdialenosti nakreslíme čiaru aj na druhej nohe.

Nohavice prerobene na sortky5. Prednú a zadnú stranu nohavíc spojíme špendlíkmi, aby sa nám pri strihaní neposúvali. Nohavice odstrihneme minimálne 2 cm pod značkou – nechávame si rezervu kvôli podohnutiu látky. Ak si nie sme istí dĺžkou šortiek, radšej odstrihneme menej ako viac a opäť si ich vyskúšame. Ak sa nám budú zdať príliš dlhé, môžeme ich opäť skrátiť.

Nohavice prerobene na sortky6. Odstrihnuté šortky zospodu podohneme o cca 1 cm. Látku zažehlíme.

Nohavice prerobene na sortky7. Šortky podohneme ešte raz – tak, aby bol okraj látky ukrytý. Opäť zažehlíme a zafixujeme špendlíkmi.

Nohavice prerobene na sortky8. Podohnutý okraj zašijeme na šijacom stroji.

You Might Also Like