ŠTÝL

Náušnice so strapcami

8. decembra 2014

Nausnice so strapcami
Tieto náušnice pripomínajúce krídla sú vyrobené z modrej koženkovej šnúrky a kovových komponentov vo farbe staromosadz. Chceli by ste si ich sami doma vyrobiť? Všetok potrebný kreatívny materiál v jednom balíčku nájdete tu.

Na 1 náušnicu potrebujeme:

 • žehlička (+ žehliaca doska)
 • modrá koženková šnúrka – hrúbka 3 mm, dĺžka 42 cm
 • pravítko
 • nožnice
 • sekundové lepidlo (+servítka na utretie prebytočného lepidla)
 • kovové komponenty: kúsok drôtika (my sme použili bižutérny nit), cca 4,4 cm retiazky, náušnicový háčik
 • guľaté kliešte
 • štípacie kliešte
 • fixa
 • maliarska lepiaca páska
 • papier na zakrytie pracovnej plochy
 • plochý štetec
 • modrá akrylová farba zriedená s trochou vody (+nádobka na farbu a palička na premiešanie farby)

Postup výroby 1 náušnice:

Nausnice so strapcami1. Žehličku si nastavíme na najnižší teplotný stupeň a prežehlíme ňou koženkovú šnúrku, aby bola čo najrovnejšia. Najlepšie šnúrku narovnáme tak, že ju položíme na žehliacu dosku, zaťažíme ju žehličkou a opakovane šnúrku spopod žehličky vyťahujeme – nerobíme teda pohyby žehličkou, ale šnúrkou. Žehličku pravidelne na doske premiestňujeme, aby ju nespálila. Narovnanú koženkovú šnúrku si následne nastriháme na 7 kúskov dlhých 6 cm.

2. Odmeriame si 2 cm od konca šnúrky. Od tohto miesta nanesieme cca 5 mm čiarku lepidla. Lepidla radšej nanesieme viac a prebytočné lepidlo, ktoré nám vytečie po stranách, utrieme servítkou. Koniec strapca prehneme a na pár sekúnd stlačíme medzi prstami. Dávame si pozor, aby sme nezlepili celú plochu šnúrky, inak dovnútra nebudeme vedieť navliecť drôtik.

3. Z bižutérneho nitu si kliešťami odštikneme hlavičku. Na jednej strane nitu si urobíme očko tak, že ho ovinieme okolo najužšej časti guľatých klieští (na fotografii bližšie pri kliešťoch). Drôtik následne ohneme do protismeru (na fotografii ďalej od klieští).

4. Na drôtik navlečieme strapce. Za posledným strapcom necháme pretŕčať cca 0,9 mm drôtika, zvyšok odštikneme (na fotografii vidíme pohľad na zadnú stranu náušnice).

Nausnice so strapcami5. Na druhej strane drôtika urobíme očko rovnakým spôsobom ako na prvej.

6. Na pravej a ľavej strane strapcov si odmeriame 4 cm od vrchného bodu strapcov. Tieto body si zaznačíme fixou. Zo strán si narysujeme čiary do stredu prostredného strapca – na náušnici nám vznikne špic. Po jednom si strapce podľa čiary odstrihneme.

7. Stôl si zakryjeme papierom. Na strapce si nalepíme maliarsku lepiacu pásku. Prstami ju popritláčame, aby ku strapcom dobre priliehala. Do nádobky si vytlačíme akrylovú farbu, zriedime ju s trochou vody a dobre premiešame. Prednú stranu strapcov nafarbíme a pásku odstránime. Keď nám farba zaschne, rovnakým spôsobom nafarbíme aj zadnú stranu náušníc.

8. Odštikneme si retiazku o dĺžke 2,2 mm. Guľatými kliešťami si pootvoríme očko na jednej strane drôtika, navlečieme naň retiazku a opäť ho zavrieme. Odštikneme si ešte jeden rovnako veľký kus retiazky a tak isto postupujeme aj na druhej strane drôtika. Guľatými kliešťami si pootvoríme očko na náušnicovom háčiku. Navlečieme naň druhé konce oboch retiazok a očko opäť zavrieme. Pri navliekaní si dávame pozor, aby sa nám retiazky nepokrútili.

You Might Also Like