Krása

Himalájska soľ do kúpeľa – účinky a použitie

9. decembra 2017

Himalájska soľ do kúpeľa – účinky a použitie

Himalájska soľ do kúpeľa má uvoľňujúce, antibakteriálne a detoxikačné účinky. Priaznivo vplýva na pokožku, ktorú čistí, zjemňuje a regeneruje.

Kedysi som nebola veľkým fanúšikom kúpeľov, no postupne som im prišla na chuť a teraz ich zbožňujem. Stresujúci deň, zlá nálada, mráz za oknami… Je veľa pádnych dôvodov, prečo si napustiť horúcu vaňu, pridať voňavú kúpeľovú soľ a relaxovať! :D

Soľ do kúpeľa si môžeme namiešať presne podľa svojich predstáv a momentálnej nálady. Najdôležitejší je výber dvoch ingrediencií – soli (napríklad epsomská, himalájska či soľ z Mŕtveho mora) a vône (relaxačná, osviežujúca, povzbudzujúca…). Do kúpeľovej soli môžeme pridať aj sušené bylinky, kvety či kôru, prípadne aj trochu oleja, avšak tieto ingrediencie nie sú nevyhnutné.

Epsomskú soľ do kúpeľa som si už raz vyrábala (mrknite na tento článok), rovnako aj morskú soľ (článok nájdete tu), a tak som sa tentoraz pustila do výroby himalájskej soli.

Himalájska soľ do kúpeľa – účinky a použitieHimalájska soľ

Musím sa priznať, že prvá vec, ktorá sa mi na himalájskej soli zapáčila, bola jej farba. Ružovo-oranžové kryštáliky sú prirodzene zafarbené železom, takže soľ je sama o sebe krásna a netreba ju dodatočne farbiť. Ak si ju presypete do peknej dózy, môžete si ju vystaviť na poličke v kúpeľni ako štýlovú dekoráciu.

Neviem ako vy, no ja som si pôvodne myslela, že himalájska soľ sa ťaží v Himalájach :D Pri písaní tohto článku som zistila, že to tak nie je a že väčšina himalájskej soli sa ťaží v Pakistane v baniach Khewra. Tieto bane sa nachádzajú v pohorí Salt Range a sú druhou najväčšou soľnou baňou na svete.

Himalájska soľ vznikla vyschnutím pramora a dnes je uložená v hĺbke niekoľko stoviek metrov, vďaka čomu je chránená pred znečistením životného prostredia. Himalájska soľ teda neobsahuje nečistoty, ktoré sa nachádzajú v dnešných moriach a je taktiež bohatá na minerálne látky. Okrem spomínaného železa himalájska soľ obsahuje aj vápnik, horčík či kremík. Podľa obsahu jednotlivých minerálov sa môže líšiť aj farba himalájskej soli – od bielej, cez ružovú, oranžovú až po čiernu.

Himalájska soľ do kúpeľa – účinky a použitieÚčinky

Počas kúpeľa v himalájskej soli sa cez pokožku vstrebávajú minerálne látky a zároveň sa z tela odplavujú toxíny. Okrem toho má himalájska soľ aj uvoľňujúce, antibakteriálne a antimikrobiálne účinky. Himalájska soľ má priaznivý vplyv aj na pokožku, ktorú čistí, zjemňuje a regeneruje.

Ak si chcete aj vy dopriať relaxačný kúpeľ v himalájskej soli, budete na to potrebovať tieto veci:

  • miska
  • lyžica
  • dóza
  • himalájska soľ
  • pomarančová silica
  • pomarančová kôra

Všetky potrebné suroviny (a taktiež aj dózu na uskladnenie soli) nájdete pekne pokope v tomto tvorivom balíčku. Ak nemáte radi pomarančovú vôňu, na výber máte aj levanduľovú alebo eukalyptovú.

Himalájska soľ do kúpeľa – účinky a použitieHimalájska soľ do kúpeľa – účinky a použitieVýroba a použitie:

Krok 1: Dózu naplníme himalájskou soľou, čím si odmeriame potrebné množstvo. Pri napĺňaní dózy si necháme trochu voľného miesta na pomarančovú kôru. Info: Moja dóza má objem 350 ml a zmestilo sa mi do nej 320 g soli.

Krok 2: Himalájsku soľ vysypeme z dózy do misky, nakvapkáme do nej 50 kvapiek pomarančovej silice a zamiešame. Následne pridáme jednu polievkovú lyžicu pomarančovej kôry, opäť zamiešame a soľ presypeme do dózy.

Krok 3: Dáme si napúšťať vaňu s teplou vodou (odporúča sa teplota 35 – 39°C) a vysypeme do nej cca polovicu dózy. Soľ necháme rozpustiť a následne si doprajeme relax v našich domácich kúpeľoch! :)

Horúci čaj, oheň v krbe, teplé ponožky a voňavý kúpeľ – to sú moje radosti počas sivých a mrazivých dní. Aké sú tie vaše?

Himalájska soľ do kúpeľa – účinky a použitieHimalájska soľ do kúpeľa – účinky a použitie

You Might Also Like