Handmade

Handmade výrobky | Tuhé šampóny

24. januára 2017

Handmade výrobky _Tuhé šampóny_Šampúch Ponio_Sashe V poslednej dobe som sa začala zaujímať o rôzne možnosti, ako si vlasy umývať bez použitia šampónu. Vedeli ste, že niektorí ľudia si vlasy umývajú sódou bikarbónou, medom či dokonca iba čistou vodou?

Všetky tieto možnosti sú síce zaujímavé, no zachádzať do extrémov som sa hneď na začiatku neodvážila… Preto som sa rozhodla na šampóny ako také zatiaľ nezanevrieť, ale radšej vyskúšať také produkty, ktoré budú prírodnejšie a šetrnejšie k vlasom i pokožke.

Rozhodla som sa teda vyskúšať ručne vyrobené tuhé šampóny, ktoré sú na Sashe momentálne veľmi populárne. Ich predajcov vôbec nie je veľa, preto ich môžem rovno vymenovať všetkých: Ponio, Navia, My-sys, Bon Savon a Soaphoria. Moje experimentovanie odštartoval žihľavový šampúch od Ponio, no v budúcnosti plánujem určite vyskúšať viacero značiek.

Čo je to tuhý šampón a ako sa používa

Väčšina ľudí z môjho okolia o tuhých šampónoch ešte nikdy nepočula a pod týmto pojmom si zväčša predstaví niečo ako suchý šampón. Ak máte aj vy rovnakú predstavu vedzte, že tuhý šampón je v skutočnosti alternatívou klasického tekutého šampónu, no neobsahuje vodu.

Používa sa tak, že si ho pošúchate po mokrých vlasoch, prstami ho napeníte a následne zmyjete vodou. Je to trochu iný postup, než na aký sme zvyknutí, no mne osobne vyhovuje. Tekutého šampónu si totiž zvyknem do dlane vyliať zbytočne veľké množstvo a takto použijem len toľko šampónu, koľko skutočne potrebujem.

Skladovať ho môžete v nádobke na mydlo, no dávajte pozor, aby v nej nestála voda. Šampón uložený v peknej mydelničke bude navyše v kúpeľni pôsobiť omnoho dekoratívnejšie, než tekutý šampón v plastovom obale.

Handmade výrobky _Tuhé šampóny_Sashe 1. Citrón a rozmarín – žihľavový šampúch, Ponio | 2. Orechový šampón s Rhassoul ílom, My-sys | 3. Chmeľ & žihľava – tuhý šampón, Bon Savon | 4. Tuhý šampón – Santalové drevo, Navia

Skúsenosti so žihľavovým šampúchom od Ponio

Na vlastnej koži som zatiaľ vyskúšala len tuhý šampón od Ponio, no postupne by som chcela určite otestovať výrobky od viacerých handmade predajcov. Ponio nazýva svoje tuhé šampóny pojmom „šampúch“ a v ponuke ich má niekoľko druhov.

Ja som si spomedzi nich vybrala žihľavový šampúch Pomaranč & eukalyptus (momentálne je vypredaný), ktorý je určený na normálne a mastnejšie vlasy. Tento šampón obsahuje jemnejšie tenzidy (čistiace zložky šampónu), takže je o čosi šetrnejší ku vlasom i pokožke.

Po jeho použití som mala o trochu väčší objem a vlasy sa mi o čosi menej mastili. Viac pozitívnych vplyvov som počas používania šampónu na mojich vlasoch nepostrehla, no možno by sa prejavili pri jeho dlhodobom používaní.

Vôňa tohto pomarančovo-eukalyptového šampúchu bola úplne úžasná a taktiež sa mi veľmi páčil jeho dvojfarebný dizajn. Šampón dostatočne penil a dobre sa používal, no ku koncu sa s ním ťažšie manipulovalo a napokon sa mi zlomil na malé kúsky.

Naj pozitíva šampúchu:

  • bez plastového obalu
  • ručne vyrobený produkt
  • šetrnejšie zloženie
  • krásny dvojfarebný dizajn
  • presné dávkovanie

Naj negatíva šampúchu:

  • nemožno ho spotrebovať celý

Aký máte názor na tuhé šampóny vy? Skúšali ste prípadne šampónové mydlá alebo nejakú inú alternatívu klasických tekutých šampónov?

Handmade výrobky _Tuhé šampóny_Šampúch Ponio_Sashe

You Might Also Like