Bývanie

Ako vytvoriť mood board a vizualizovať svoje predstavy

5. októbra 2015

Predtým než sa pustíte do prerábania a skrášľovania vášho bývania, je celkom užitočné si to najprv vyskúšať na nečisto. Pýtate sa ako? Vytvorte si mood board – je to zábava a šetrí to peniaze!

Ani profesionálni interiéroví dizajnéri niekedy nevedia predvídať, ako spolu jednotlivé prvky v miestnosti zafungujú. V takýchto situáciách sú možné dve riešenia: 1.) metóda pokus – omyl, ktorá je finančne a časovo náročná, alebo 2.) vytvorenie mood boardu, ktorý nám pomôže vizualizovať naše predstavy bez míňania peňazí na veci, ktoré sa nám do celkového konceptu nehodia a nie sú s ostatnými prvkami v miestnosti v harmónii.

Začnime ale pekne poporiadku. Čo to vlastne mood board je? Mood board je kolekcia všetkého, čo sa nám páči a čo nás pri zariaďovaní interiéru inšpiruje – látky, nábytok, dekorácie, farby, vzory, textúry… Do mood boardu môžeme začleniť dokonca aj obrázky, ktoré zachytávajú náladu či pocit, ktorý chceme, aby miestnosť vyžarovala.

Mood board si môžeme vytvoriť fyzicky z kúskov látok, výstrižkov z časopisov či farebných vzoriek a pripnúť si ich na stenu alebo iný podklad. Druhá možnosť je vytvoriť si ho v počítači – napríklad na Pintereste alebo vo Photoshope.

Teoreticky to znie jednoducho, no v praxi môže byť celkom ťažké nájsť inšpiráciu, od ktorej by sme sa mohli odvíjať. Ak neviete, kde začať, odpichnite sa od peknej látky, tapety alebo fotografie, na základe ktorej si určíte farebnú schému. Následne je potrebné si zvoliť celkový štýl a náladu miestnosti a potom už len skúšať a experimentovať :)

Mood board môžete prerábať na viackrát, alebo si vytvoriť aj niekoľko verzií, spomedzi ktorých si neskôr budete môcť vyberať. Čím viac možností budete mať, tým lepšie pochopíte, čo sa vám skutočne páči a vycibríte si tým svoj osobitý štýl. Pre ilustráciu pripájam vizualizáciu pracovne / umeleckého kútika, ktorú som vytvorila na Pintereste:

Ako vytvorit mood board a vizualizovat svoje predstavy

You Might Also Like