Bývanie

Ako sušiť lupene ruží – 3 spôsoby

10. júla 2014

Ako susit lupene ruzi navodRuže patria medzi jedny z najobľúbenejších kvetov nielen pre ich krásu, ale aj nádhernú vôňu. Ak si pestujete ruže v záhradke, určite si pár plne rozkvitnutých ruží odstrihnite a vysušte si ich lupene. Takto sa z ich krásy a vône budete môcť tešiť po celý rok. V tomto článku vám bližšie predstavím moje najobľúbenejšie spôsoby ako sušiť lupene ruží. Nepotrebujete na ne žiadne špeciálne vybavenie a sušenie vás nebude stáť ani euro.

Začnime však úplne od začiatku – zberom ruží. Na sušenie vyberáme plne rozkvitnuté ruže, ktoré ešte nemajú okraje lupeňov zhnednuté. Odporúča sa zbierať ich doobeda (po tom, čo uschla ranná rosa, avšak pred poludňajšou páľavou) – vtedy majú ruže najvýraznejšiu vôňu. Zber môžeme nechať aj na neskoré odpoludnie, kedy majú kvety najnižší obsah vody.

Keď máme nazbierané požadované množstvo ruží, môžeme prejsť k odstraňovaniu ich lupeňov. Lupeň prstami uchytíme čo najnižšie a opatrne ho vytrhneme. Pri plne rozkvitnutých ružiach nám vytrhávanie lupeňov pôjde ľahko. Pred samotným sušením lupene prezrieme – zbavíme ich prípadného hmyzu a vytriedime tie, ktoré sú roztrhnuté či inak poškodené.

Sušenie na vzduchu

Jednou z možností je sušiť ruže na vzduchu. Lupene rozložíme vedľa seba na podložku tak, aby sa nedotýkali. Ak sa budú dotýkať, pri sušení sa nám zlepia. Ako podklad môžeme použiť napríklad mriežku, prútený kôš či prepravku obrátenú hore dnom – dierovaný podklad zabezpečí dobrú cirkuláciu vzduchu. Ak doma podložku s dierkami nemáme, môžeme použiť aj plech pokrytý kuchynskými utierkami či novinovým papierom.

Nielen podklad, ale aj výber miesta je veľmi dôležitý. Ruže by sme mali sušiť na suchom mieste s dobrou cirkuláciou vzduchu mimo priameho slnečného žiarenia, ktoré spôsobuje vyblednutie farby ruží. Dávame pozor aj na prievan, keďže suché lupene ľahko odfúkne vietor. Raz za čas lupene na podložke obrátime, aby každá strana dostala rovnaké množstvo vzduchu a sušila sa rovnomerne.

Sušenie v knihe

Lupene ruží môžeme sušiť aj napríklad v ťažkej knihe. Knihu si v strede otvoríme a vložíme do nej servítku či kancelársky papier. Na papier lupene rozložíme, prikryjeme ďalším papierom a knihu zavrieme. Rovnako môžeme ruže sušiť aj napríklad na stole (alebo inej rovnej podložke) a zaťažiť ich nejakým ťažkým predmetom.

Sušenie v mikrovlnnej rúre

Tento spôsob sušenia je pre nedočkavých – ruže máme v mikrovlnnej rúre vysušené za pár minút. Lupene rozložíme vedľa seba na tanier pokrytý dvoma vrstvami kuchynských utierok. Lupene prikryjeme ďalšou utierkou a nakoniec ako pokrievku položíme na vrch rovnaký tanier obrátený hore dnom. Lupene sušíme pri maximálnom výkone jednu minútu. Následne ich vyberieme a skontrolujeme. Pokračujeme v sušení, až kým nie sú lupene na dotyk suché. Presný čas sušenia závisí od typu mikrovlnnej rúry, od množstva vlhkosti v lupeňoch a ich veľkosti. Mne sušenie trvalo necelé 3 minúty.

Lupene ruží môžeme okrem týchto troch spôsobov sušiť aj napríklad v rúre pri minimálnej teplote alebo v sušičke. Vysušené lupene skladujeme v dobre zavretom sklíčku či plechovej nádobe na suchom mieste mimo priameho slnečného žiarenia. Dáme si ale pozor na to, aby sme uskladňovali iba dobre vysušené lupene, inak nám splesnivejú. Využitie sušených lupeňov ruží je obrovské. Môžete si z nich vyrobiť napríklad voňavé vrecúška, potpourri či pripraviť si relaxačný kúpeľ alebo ich využiť ako súčasť romantického stolovania.

You Might Also Like