Bývanie

8 tajomstiev bytových dizajnérov

24. januára 2015

Tajomstva interierovych dizajnerovMálokto z nás má prostriedky na to, aby si mohol dovoliť zaplatiť služby profesionálneho interiérového dizajnéra… Ak sa aj vy plánujete pustiť do zariaďovania či vylepšovania vášho bytu svojpomocne, určite sa vám zíde tento článok o ôsmich základných pravidlách zariaďovania interiérov! 

***

Vľavo: Štýl a nálada. Aký pocit a dojem by mala miestnosť vyžarovať? Ak si s výberom neviete rady, inšpirujte sa napríklad vašou obľúbenou fotografiou, obrazom či potlačou na látke… Od tohto vášho rozhodnutia sa bude odvíjať každý nasledujúci krok – výber nábytku, farieb, vzorov i textúr. Nie všetky prvky v interiéri však musia zákonite zapadať do vybraného konceptu – niekedy dokonale zafunguje napríklad retro kúsok v naopak modernom interiéri…

Vpravo: Stredobod pozornosti. V každej miestnosti by sa mala nachádzať vec, ktorá okamžite upúta pozornosť každého, kto do nej vstúpi. Môže to byť napríklad veľký obraz, unikátny kus nábytku či farebne výrazný koberec.

Tajomstva interierovych dizajnerovVľavo: Osobitý štýl. To, ako bývame, je nielen vyjadrením nášho vkusu a finančnej situácie, ale aj našej povahy a záujmov. Obklopte sa vecami, ktoré pre vás niečo znamenajú, a čo-to o vás prezrádzajú. Radi športujete, hráte na hudobnom nástroji alebo zbierate vintage riad? Zakomponujte to do bytových dekorácií!

Vpravo: Obrazy. Obrazy by mali byť na stene zavesené tak, aby sa ich stred nachádzal približne na úrovni očí. Zároveň by mali byť v harmónii s ostatnými prvkami v miestnosti, nemali by byť príliš malé (v porovnaní s prázdnou stenou) a rozhádzané ďaleko od seba. Ak máte väčšie množstvo umeleckých kúskov, vyskúšajte ich usporiadať do domácej galérie. Inšpirovať sa môžete napríklad týmto článkom.

Tajomstva interierovych dizajnerovVľavo: Farba. Ak si nie ste istí kombinovaním viacerých farieb, alebo sa bojíte, že to s farbami preženiete, môžete sa riadiť pravidlom 80:20 – teda použiť v interiéri 80 percent neutrálnych farieb a 20 percent farebných akcentov.

Vpravo: Osvetlenie. Osvetlenie je dôležité nielen z praktického, ale aj estetického a pocitového hľadiska. Zlé osvetlenie dokáže pokaziť dojem z krásnej miestnosti, znížiť našu výkonnosť a znepríjemniť rôzne činnosti, ktoré v miestnosti robíme (iné svetlo potrebujeme pri čítaní než pri pohodovom rozhovore s návštevou…). Ideálne je mať v miestnosti tri zdroje svetla, pričom môžeme kombinovať napríklad stropné svietidlá so stojacími či stolovými.

Tajomstva interierovych dizajnerovVľavo: Nábytok. Nábytok sa musí hodiť do miestnosti nielen funkčne a štýlovo, ale aj rozmermi – veľký nábytok opticky zmenší miestnosť, zatiaľ čo malý kus nábytku vo veľkej izbe zanikne.

Vpravo: Rastliny. Nič nevdýchne interiéru život tak, ako rastliny. Vďaka nim sa budeme doma cítiť príjemnejšie, pohodovejšie a domáckejšie. Izbové rastliny sú navyše v súčasnosti dostupné v mnohých podobách, vďaka čomu priestor ozvláštnia, spestria a krásne dekorujú.

foto: zdroj uvedený v texte

You Might Also Like